Lucid dreaming

Samo pojecie LD - świadomy (jasny) sen oznacza uświadomienie podczas fazy snu faktycznego stanu w jakim się właśnie znajdujemy - zorientowanie się, że cały otaczający Cię w danej chwili świat jest snem - wytworem Twojego umysłu. Zdajesz sobie sprawę, że znajdujesz się we śnie jednak się nie budzisz. Rożny jest jednak stopień naszej świadomości i na jego podstawie możemy podzielić LD na kilka oddzielnych aczkolwiek bardzo bliskich sobie poziomów kontroli ...

Samo pojecie LD - świadomy (jasny) sen oznacza uświadomienie podczas fazy snu faktycznego stanu w jakim się właśnie znajdujemy - zorientowanie się, że cały otaczający Cię w danej chwili świat jest snem - wytworem Twojego umysłu. Zdajesz sobie sprawę, że znajdujesz się we śnie jednak się nie budzisz. Rożny jest jednak stopień naszej świadomości i na jego podstawie możemy podzielić LD na kilka oddzielnych aczkolwiek bardzo bliskich sobie poziomów kontroli:

1. Sen, w którym zdajemy sobie sprawę że śnimy, lecz nie jesteśmy w stanie na niego oddziaływać, jedynie biernie brać w nim udział tak jakbyśmy oglądali film i byli jedną z jego postaci.
2. Sen, w którym wiemy że śnimy i mamy wpływ na toczące się w nim wydarzenia, aczkolwiek ciężko jest nam zdecydować się, co powinniśmy w danym momencie zrobić i w jaki sposób to osiągnąć.
3. Sen, w którym mamy wysoki poziom kontroli i pamiętamy nasze zamiary i zadania, które zaplanowaliśmy sobie podczas dnia i udaje nam się wykonywać je bez większych problemów.
4. Sen, w którym nie tylko mamy wysoka świadomość naszego stanu, ale jesteśmy w stanie dokładnie stwierdzić datę i w przybliżeniu czas, oraz gdzie znajduje się nasze fizyczne ciało, co wydarzyło się nam przed zaśnięciem etc. Możemy bez wysiłku przypomnieć sobie nasze zadania i nie tylko; wpadać na nowe pomysły i pokonywać nowe przeszkody w trakcie ich realizacji, zmieniać całą scenerię snu i tworzyć sobie wybrane postacie i rekwizyty.

Dużą różnicą pomiędzy świadomym a zwykłym snem jest zazwyczaj niezwykła klarowność otoczenia, wszystkich rekwizytów, oświetlenia, kolorów, możliwość użycia wszystkich własnych zmysłów, co bardzo rzadko jest spotykane na tak wysokim poziomie podczas zwykłego snu, oraz niesamowite poczucie wolności, radość i czasami nawet euforia.

Wielu z nas ma rożne pojecie na temat samego rozgraniczenia snów zwykłych i świadomych, ale nie jest to w końcu tak bardzo istotne. Jeśli uprzytomnisz sobie podczas snu, że wszystko co Cię otacza nie jest prawdziwym światem i odczujesz zdecydowaną różnicę, po czym po przebudzeniu zauważysz, że jesteś z tego powodu w znakomitym nastroju możesz być pewien(a), że przeżyłeś(as) właśnie LD. Bardzo często, szczególnie pierwsze LD możemy porównać do "obudzenia się wewnątrz snu".

Metody osiagania LD

Większość metod wywoływania LD opiera się na dwóch spokrewnionych ze sobą sposobach:

* Czynności machinalne. Kiedy nauczysz się zwracać uwagę na to w jakim stanie się znajdujesz podczas dnia, stanie się to dla Ciebie czymś mechanicznym i spowoduje, że zaczniesz robić dokładnie to samo podczas snu. Często zapewne zauważyłeś(as), że jakieś wykonywanie przez Ciebie mechanicznie zajęcie zaczynało Ci się śnic po nocach.
* Asocjacja, czyli kojarzenie. Następnym sposobem jest zaprogramowanie się w jakiś sposób na osiągniecie LD poprzez przypomnienie, że dane zjawisko może świadczyć o tym, że właśnie śpimy. Przykład: mamy powtarzające się sny w których np: uciekamy przed kimś. Jak często w realnym życiu zdarza się nam fizyczna pogoń/ucieczka? Możemy wykorzystać to do osiągnięcia świadomości podczas swoich snów.

Zauważysz, że wiele z poniższych metod opiera się właśnie o wymienione szablony. Są one jedynie trochę bardziej ukierunkowane. Co do efektywności poszczególnych sposobów, zauważysz, że jedne działają lepiej, inne gorzej. Każdy z nas jest innym człowiekiem i to co zadziała lepiej dla Ciebie, może okazać się czymś zupełnie nieprzydatnym dla innych. Proponujemy na początek przeczytać na czym polegają wszystkie sposoby i poddać się swojej intuicji. Ważne jest jednak, aby nie próbować robić wszystkiego na raz - nie jest to najlepszym sposobem. Dwie lub trzy techniki na początek wystarczą. Ogólnie jednak wiadomo jest, że LD bez dziennika snów i testów rzeczywistości (RC) są prawie niemożliwe. Wiesz już wszystko co powinieneś(as) na temat dziennika snów więc zacznijmy opisywanie technik osiągania LD od RC czy tez RT jak je niektórzy nazywają.

Reality Check (RC)

RC's są najbardziej efektywnymi sposobami na LD. Trzeba robić je regularnie i tak często jak to jest możliwe. Jeśli wykonasz ich na początek 100-150 dziennie i z czasem wejdą Ci w krew, masz bardzo duże szanse na osiągniecie świadomości podczas snu. Najczęściej jednak próby Twoje zaczną mieć jakiekolwiek skutki po kilku lub nawet kilkunastu dniach. Pamiętaj wiec, aby się nie zrażać i kontynuować testy przez dłuższy okres czasu z taka sama (wysoką) częstotliwością.

1. Przyglądnij się otoczeniu - czy widzisz jakieś dodatkowe rekwizyty lub ich brak?
2. Obejrzyj swoje dłonie (nasz ulubiony sposób) bardzo uważnie - czy są dokładnie takie same jak te, które posiadasz na jawie?
3. Wyjrzyj przez okno - czy zgadza się pora roku i oświetlenie odpowiada porze dnia.
4. Spróbuj skoncentrować się na jakimś rekwizycie z Twojego otoczenia i zmienić go siłą woli.
5. Spróbuj przełożyć swa dłoń przez obiekt, który wydaje się być stałą masą (ściana, szkło, drewno etc.).
6. Włącz przycisk do światła - w 90% snów powoduje jakiś niepożądany efekt, lub totalny brak efektu - czyli nie działa (może się zdarzyć, że zapalając światło zacznie lać się woda, lub zapali się światło w zupełnie innym pomieszczeniu etc).
7. Wejdz na mebel i skocz z niego - zawsze będziesz spadać bardzo powoli (jeżeli nie mieszkasz sam, przygotuj na to domowników, bo mogą się zdziwić, kiedy w środku nocy zobaczą Cię wdrapującego(a) się na szafę...:)
8. Uszczypnij się i sprawdź jak na to reaguje Twoja skóra.
9. Znajdz lustro i w nie spójrz - czy Twoja postać nie rożni się od tej na jawie?
10. Popatrz na swój zegarek - czy działa tak jak powinien? Odwróć się w tył i znów spoglądnij na wskazówki. Czy jest ta sama godzina?
11. Spróbuj rozwiązać w myślach jakieś proste ćwiczenie matematyczne, czy Twój sposób obliczania nie wydaje ci się podejrzany? Czy masz problemy?
12. Przeczytaj kawałek jakiegoś tekstu. Czy ma on sens? Czy znów po odwróceniu i ponownym spojrzeniu na niego wszystko jest tak jak było wcześniej?
13. Próba latania powodzi się w ok. 70% snów. Pomaga wyskoczenie np. z okna (ale to już podczas snu!) - tutaj musisz mieć jednak trochę odwagi.
14. Palenie. Jeśli jesteś palaczem, sprawdzaj rzeczywistość za każdym razem, gdy zapalasz papierosa. Jeśli jesteś nałogowcem, zapewne wykonasz gest sięgania po papierosa również podczas snu.
15. Kiedykolwiek będziesz przechodzić przez drzwi, zatrzymaj się na chwilę, połóż swą lewą dłoń na framudze i zapytaj się, czy to nie sen?

Jak widzisz, można wymyślić setki sposobów na RC. Wybór należy do Ciebie.

Litera (LILD)

Technika ta polega na kombinacji kojarzenia z machinalnością. Jest dość skuteczna i pomaga Ci wykonywać częste RC. Kiedy wstaniesz rano, weź długopis, i napisz sobie na wewnętrznej części dłoni literę "S" czyli Świadomość. (może też być L od LD, K od kontrola czy T od test, itd. Chyba wiesz już o co chodzi). Za każdym razem, gdy zauważysz ową literę przypomni Ci ona o potrzebie wykonania testu rzeczywistości. Kiedy będziesz cokolwiek czytać lub pi"S"ać zwróć uwagę na w"S"zy"S"tkie litery "S". Maja one spełnić to samo zadanie!

Kara i nagroda. (PILD/RILD)

Metoda kary i nagrody jest metodą działającą na podświadomość poprzez bodźce jakim się poddajemy w przypadku zaplanowania OBE i uzyskania określonego rezultatu.

Mimo iż są to dwie oddzielne metody proponujemy wykonywanie ich jednocześnie, jeśli już zdecydujecie się na nie. W zasadzie są to metody uzupełniające, ale jeśli ktoś się uprze może stosować tylko ten sposób na osiągnięcie LD.

Na czym polega cała zabawa? Jeśli zaplanujesz sobie że będziesz miał(a) np. dzisiejszej nocy LD i mimo usilnych starań nie powiedzie Ci się to musisz się w jakiś sposób ukarać. Kara powinna być w miarę specyficzna i dotkliwa dla Ciebie, tak by podświadomość mogła skojarzyć dwa fakty (brak LD = KARA). I tak na przykład jeśli uwielbiasz słodycze nie jedz ich przez powiedzmy trzy dni, zakaż sobie spotkania ze swoją dziewczyną/chłopakiem, nie jedz obiadu itp.

Jeśli jednak po zaplanowaniu LD uda Ci się je wywołać niech cały następny dzień będzie dla Ciebie istnym świętem! Musisz uczcić wywołane LD by podświadomość skojarzyła (udane LD = dodatkowa przyjemność i NAGRODA)

W czasie nagradzania lub karania się powtarzaj cały czas coś w rodzaju "Jeśli kolejnym razem zaplanuję LD i znowu uda/nie uda mi się je wywołać ponownie nagrodzę/ukarzę się!"

Metoda transowa i WILD

WILD jest specyficznym rodzajem LD, który wywołujemy poprzez bezpośrednie przejście z jawy w sen, nie tracąc przy tym świadomości. Zazwyczaj robimy to w środku nocy, po zamierzonym przebudzeniu. Wskazane jest wtedy usiąść i przez conajmniej kilkanaście minut poczytać na jakikolwiek temat (najlepiej o LD:). Następnie, bez przerwy w świadomości (bez zasypiania, albo inaczej zachowujemy świadomość w trakcie zasypiania) zagłębiamy się w sen. Metoda ta charakteryzuje się dużą intensywnością, wysokim poziomem świadomości i łatwością wpływania na bieg snu. Jest to najintensywniejszy i najprzyjemniejszy rodzaj świadomego snu. Mimo że faza REM (ta w której mają miejsce sny) pojawia się ok. 45 min. po zaśnięciu jeśli przyglądniesz się grafowi, który zamieściliśmy wcześniej, każdy sen rozpoczyna się od bardzo krótkiej (wręcz kilkudziesięciosekundowej) fazy REM i mimo trudności jakich wymaga wejście w taki sen, to warte są one każdych włożonych w to kosztów. Choćbyś przeżył(a) tylko jeden taki sen już nigdy go nie zapomnisz!

Jak sama nazwa wskazuje aby posłużyć się tą metodą potrzebujesz transu. Możesz wprowadzić się w niego metodą opisaną wcześniej lub inną Tobie znaną, byleby był on wystarczająco głęboki.

Jeśli już jesteś w transie wykorzystasz zjawisko które nazywa się hipnagogami (hipnagogi są to obrazy, czasem dźwięki lub inne doznania pojawiające się w naturalnie trakcie zasypiania oraz zaraz po przebudzeniu). Jesteś już w transie więc hipnagogi powinny pojawić się samoistnie. Podczas wykorzystywania transu do innych celów przeszkadzają one tylko w skupieniu i wyciszeniu ale teraz gdy chcesz dostać się do snu posłużą za przewodnika...

Jeśli jesteś w transie i nie pojawiają się żadne "przeszkadzające" obrazy to musisz je wywołać. Wyobraź sobie jakąkolwiek scenerię np. jak idziesz żwirową alejką, albo jak Twój mikser rozmawia z lodówką... Pozwól tym sceneriom się rozwinąć, niech toczą się własnym torem, niech żyją własnym życiem i rozwijają się bez Twojej ingerencji.

Teraz wybierz najżywszą z nich, złap się jej i podążaj za nią....

Innymi słowy. Wybierz scenerię która jest najsilniejsza/najżywsza/najrealniejsza i wczuj się w nią. Jeśli np. idziesz polną drogą to poczuj zapach lasu, poczuj jak się poruszasz, jak idziesz, jak porusza się Twoje ciało. Oderwij się od wrażeń płynących z fizycznej powłoki i oddaj się tym płynącym ze snu.

Jeśli uda Ci się choć w części przenieść do tego doznania to zakotwicz się we śnie. Złap się czegoś ze snu albo upadnij na ziemię, uruchom wszystkie swoje senne zmysły, POCZUJ na czym leżysz, POCZUJ chropowatość podłoża, jego zapach, temperaturę...

Jeśli sen się ustabilizuje to gratulujemy, właśnie przeżywasz wysoce świadomy sen.